Öppen integrerad lektion i förberedelsegruppen för matematik och talutveckling

Innehållsförteckning:

Öppen integrerad lektion i förberedelsegruppen för matematik och talutveckling
Öppen integrerad lektion i förberedelsegruppen för matematik och talutveckling
Anonim

Öppna klasser är en viktig del av uppfostran och utbildningsprocessen, inte bara för barn utan även för vuxna. Det är ett sätt för föräldrar att visa en vårdgivares arbetsmetoder och färdigheter, samt att dela erfarenheter med sina kollegor från andra institutioner. Idag kommer vi att prata om hur man korrekt genomför en öppen integrerad lektion i den förberedande gruppen.

öppen integrerad lektion i förberedelsegruppen
öppen integrerad lektion i förberedelsegruppen

Regler

Innan du schemalägger en öppen lektion bör du själv lära dig några orubbliga regler för ett sådant evenemang:

  • Föräldrar är observatörer. Om du har bjudit in dem till en öppen integrerad förgruppssession, kom ihåg att de inte ska delta i processen. Som alla omtänksamma släktingar kommer de att försöka hjälpa sinabarn. Det borde det inte vara. Öppen lektion - ett test av läraren och förskolebarn.
  • Kollegor. Om det finns ett öppet integrerat pass i förberedelsegruppen för att dela erfarenheter med kollegor från andra förskolor kan man involvera dem i liten utsträckning i processen.
  • Jämställdhet. Alla barn är lika och lika viktiga för läraren. Du kan inte dela upp dem i Vasya, vars föräldrar är suppleanter, och Petya, vars föräldrar är revisorer. Ge alla samma svårighetspussel, du kan inte ingjuta en känsla av ojämlikhet i den yngre generationen.
  • En öppen integrerad lektion i den förberedande gruppen bör inte distrahera från utbildningsprocessen. Det är som en teater. Föräldrar är åskådare. Och du kan inte bli distraherad av dem, du måste fortsätta att undervisa barn och du kan kommunicera med vuxna efter lektionen.
öppen integrerad lektion i förberedelsegruppen för fgos
öppen integrerad lektion i förberedelsegruppen för fgos

FSES

Det finns två sätt att genomföra en öppen session. Detta är användningen av en av två kvalitetsstandarder - GEF och FGT. En öppen integrerad lektion i GEF:s förberedande grupp skulle vara ett bra val. Syftet till att förena utbildning och något fristående interaktion med barn, kommer denna standard att göra det möjligt att genomföra en bra demonstrationslektion för föräldrar och visa alla färdigheter och kunskaper som förskolebarn har fått under tiden som de spenderat i denna förskola.

Av nackdelarna är det värt att notera att allt ser ut som på ett universitet, barnen kommer att sitta vid borden och lydigt svara på lärarens frågor. På grund av detta är det osannolikt att du kommer att kunna hålla eleverna på ett ställe under en längre tid. Koncentrationen av uppmärksamhet kommer att börja minska, och lektionens effektivitet kommer gradvis att bli noll.

FGT

Den öppna integrerade lektionen i FGT-förberedande gruppen är fylld av ett antal problem. Du kommer att behöva genomföra det på ett lekfullt sätt, men samtidigt tydligt definiera vad som är möjligt och vad som inte är det. Du har två alternativ: antingen varna och involvera föräldrarna i denna process i förväg, eller definiera tydligt gränserna för barnen så att de äldre inte hjälper dem att lösa uppgifterna. Hur som helst är användningen av denna standard bättre lämpad för den första öppna lektionen på dagis, för att visa föräldrarnas lärares färdigheter.

öppen integrerad lektion i förberedelsegruppen för fgt
öppen integrerad lektion i förberedelsegruppen för fgt

Mål

När du utformar en öppen integrerad aktivitet för förskolebarn, besluta först om dess mål. Som redan nämnts i förbigående, beroende på publiken för en öppen session, kan det finnas olika mål. Tänk först och främst på vad som bör göras för barn:

  • Konsoliderar materialet som omfattas av året.
  • Demonstration av färdigheter och förvärvade kunskaper.
  • Förmågan att omsätta i praktiken och arbeta med den kunskap som erhållits.
  • Demonstrera och förstärk kommunikations- och interaktionsförmåga.

Dessa är de huvudsakliga, allmänna målen som inte beror på ämnet för lektionen. Du ska kunna visa föräldrar att deras barn inte besökte din förskola förgäves och till och med lärde sig mycket.utan deras hjälp.

Erfarenhetsdelning

Om du ska ha en öppen integrerad lärarförberedande klass, fundera på vilken typ av upplevelse du kan ge dem. Först och främst hålls sådana klasser för att dela deras metoder för att arbeta med barn:

  • Genomförande av en demonstrationssession.
  • Engagera kollegor när du arbetar med barn.
  • Diskussion av sessionen och debriefing.
öppen integrerad lektion i förberedelsegruppen i matematik
öppen integrerad lektion i förberedelsegruppen i matematik

Huvudmålet för den öppna klassen, dit andra lärare är inbjudna, kan formuleras på följande sätt: "Titta på andra och visa dig själv." Faktum är att experiment med samma barn, där olika undervisningsmetoder prövas, leder inte till bra. Småbarn blir bara förvirrade.

Math

Äntligen kom vi till mer konkreta saker. En öppen integrerad lektion i den förberedande gruppen i matematik görs bäst enligt Federal State Educational Standard. Denna standard är lämplig för seriösa vetenskaper. Tyvärr är det i de flesta fall i den förberedande gruppen omöjligt att genomföra en "ren" lektion. Det är bäst att kombinera olika föremål. Till exempel matematik och botanik (biologi/ekologi). Du kan be barnen räkna hur många olika växter som finns på bilden.

Så vad ska barn kunna och kunna i en öppen förberedelseklass?

  • Kunna räkna till tio (ett, två…).
  • Känn ordningstal upp till tio (första, andra…).
  • Kunna jämföra siffror och veta deras rätta ordning.
  • Kunna jämföra objekt i form och storlek.
  • Kunna utföra enkla operationer med siffror.
  • Kan välja ett extra objekt i rad.
  • Gör maxim alt av unika kombinationer av givna föremål. Till exempel med tre färger. Vi måste byta dem för att göra så många sekvenser som möjligt.
öppen integrerad lektion i förberedelsegruppen för lärare
öppen integrerad lektion i förberedelsegruppen för lärare

Lektionen görs bäst i form av semi-spel. Häng inte på att räkna, men låt inte barnen bli så distraherade att de glömmer lektionen.

Talutveckling

Tyvärr är den moderna verkligheten sådan att barn spenderar det mesta av sin tid på prylar – telefoner, datorer, surfplattor, bärbara datorer. Mängden kommunikation och talövning som de får blir mindre för varje dag. Men detta betyder inte att läraren är skyldig att bara hålla klasser om utvecklingen av tal. FGT-standarden förutsätter nära kontakt med läraren vid eventuella lektioner med förskolebarn. Genom kommunikation och spelformer bör de alltså genomföras.

En öppen integrerad lektion i en förberedande grupp för utveckling av tal kan inte omfatta endast detta ämne. Att läsa böcker, dikter och diskutera deras innehåll kan ske utanför skoltid. I själva verket är det mer föräldrars, snarare än pedagogernas, uppgift att se till att barnets ordförråd fylls på. Men om du ändå bestämmer dig för att genomföraöppen klass bör du ställa in följande uppgifter till dig själv:

  • Öka elevernas ordförråd.
  • Förbättrar artikulation.
  • Utveckling av auditivt minne.
  • Utveckla en känsla för rytm i musik.
  • Lära sig korrekt användning av intonation i ett uttryck.
öppen integrerad lektion i den förberedande gruppen för utveckling av talet
öppen integrerad lektion i den förberedande gruppen för utveckling av talet

För förv altningen av förskolans läroanst alt är det bättre att komma ihåg att en lärare inte klarar av att undervisa barn i alla ämnen. Därför skulle det vara bättre att bjuda in en professionell logoped för att utveckla talet, som efter att ha genomfört en lektion med barn kunde göra upp en individuell plan för var och en. Du kan alltid komma överens med föräldrar om en extra avgift för en inbjuden specialist.

Together

Om vi talar om kvaliteten på barns utbildning så är det ganska ologiskt att dela upp den efter ämne. Vid 5-6 års ålder är barn ännu inte i åldern då de kan lära sig ämnen på ett differentierat sätt genom att sitta vid sina skrivbord. Alla klasser ska genomföras på ett lekfullt sätt så att barnen inte ens förstår att de får lära sig något.

Läraren sätter sig till exempel ner med barnen för att läsa en bok. Medan barnen tittar på bilderna kan du förklara för dem att här är en nallebjörn, men det här trädet är en björk och så vidare. Efter lektionens slut frågar läraren alla om vad de läser, vad barnen minns, vad de tycker om sagan. Således kommer du att lära barn att inte bara uppfatta information med gehör utan också att bearbeta den. Dessutom kommer du att tvinga dem att dra sina egna slutsatser, och inte lydigtabsorbera information (vilket inte är det faktum att det är sant), som de gör i skolan.

öppen integrerad lektion för barn i den förberedande gruppen
öppen integrerad lektion för barn i den förberedande gruppen

Resultat

Vad ska resultaten av öppna integrerade lektioner leda till? Eftersom de i första hand hålls för föräldrar, kommer detta att tillåta dem att förstå svagheterna hos sitt barn. Förklara för dem att detta inte var en tävling för att se vems barn som är bättre, utan ett av de första sätten att avgöra framtiden för ett förskolebarn. Kommer han ihåg olika växter bättre? Bli biolog. Läser väl och uttrycksfullt? Kanske är det dags att tänka på teaterscenen. Är han bäst på att lägga till och lösa logiska pussel? Kommer att vara programmerare eller ekonom. Påpeka försiktigt för föräldrar deras barns styrkor och svagheter, så kanske du hjälper någon att välja en livsväg.

Rekommenderad: